Prva zgodba, ki vam jo bom predstavila je bila prenova in sprememba meščanske hiše, ki smo se jo lotili v podjetju Sloform, kjer sem zaposlena, v tri Air B’n’B stanovanja. Projekt je bil na nek način precej omejen predvsem finančno, po drugi strani pa je odpiral neskončne možnosti kombinacij in barv. Ideja je bila eklektična oprema zaokrožena v celoto, kjer so vodilo predvsem barve posameznih stanovanj. Ker so stanovanja namenjena omejenem času bivanja, je bil pomemben »WOW« efekt. Pri tem projektu je bilo veliko malih detajlov, izpostavila pa bom najbolj ključnih.
Barve. Pri dotičnem projektu so barve igrale ključno funkcijo. Ker sta keramika in kopalnica v pritličju ostali nespremenjeni, je bila barva že določena – modra. Dopolnili smo jo še z modro spalnico in tako je dobilo stanovanje “grški pridih”. Edino kar bi izpostavila je, da se nismo omejili točno na določen odtenek barve čez celotno stanovanje ampak smo pazili, da se odtenki skladajo v okviru iste sobe.
Obstoječo modro keramiko je bilo potrebno ohraniti in kombinirati z novo kuhinjo. Glede na ostalo opremo je kuhinja v mehki “baby” modri barvi dopolnila željen stil. ( z investitorjem sva bila navdušena, mizarji pa še nikoli niso uporabili te barve za kuhinjo – kar so tudi večkrat omenili 🙂 )

V tem stanovanju je bilo potrebno pregraditi eno večjo sobo v dve manjši. Odločila sem se za debelejšo predelno steno, v katero so z obeh strani vgrajene niše za TV, knjige in dekoracijo. Leseni okvirji pa so niše lepo povezali s hrastovim parketom in “razbili” veliko monotono steno.


Drugo stanovanje je bilo popolnoma obnovljeno. In takoj, ko sva z investitorjem našla super dve tapeti, je padla odločitev – zelena.

Tapete, tapete, tapete. To je bila kar rdeča nit pri opremi stanovanj. Na srečo je šel razvoj in dizajn tapet tako naprej, da je to daleč od tega, kar smo bili vajeni s sten pri starih mamah. Izbor barv, tematik, vzorcev je neskončen. Lahko jih uporabimo kot poudarek, za ustvarjanje določenega vzdušja v prostoru, za tematsko ločevanje v prostoru.. možnosti so neskončne. Več pa v objavi, ki se bo nanašala zgolj na tapete. Spodaj pa nekaj fotografij primera uporabe v tem projektu.


Keramika. Urejali smo le eno od kopalnic. Dve sta ostali obstoječi. Pri tej je uporabljena enotna osnovna bela barva keramike, s poudarkom v tuš kabini in za umivalnikom. Pri vzorčasti keramiki je potrebno vedno premisliti o lokaciji in količini, ki jo bomo uporabili, da ne postane moteča in da ne izgubi svojega namena – poudarka.

Keramiko sem uporabila tudi pri kuhinji. H dotičnem dizajnu kuhinje se je najbolj podala preprosta trenutno precej popularna bela metro keramika. O učinku pa presodite sami.

Mansardno stanovanje je doživelo najmanj šokov, saj smo le osvežili in dopolnili obstoječe stanovanje in dodali še eno spalnico. Ker so v tem stanovanju vizualno prevladovali stari leseni tramovi, smo jih osvežili, ostalo pa prilagodili tem, da niso izgubili pozornosti. Prav tako smo obdržali veliko kosov starega stilskega pohištva in ga dopolnili z novimi, sodobnimi kosi. Ta kombinacija staro – novo je ustvarila prav poseben domač učinek.


Pri poplavi trenutno modnih in meni sicer zelo ljubih minimalističnih projektov, je bila tale prenova prava osvežitev. Uporaba barv je včasih za nas (arhitekte) ali pa vsaj zame velik izziv, tako da sem se tekom prenove ogromno naučila in večkrat šla čez sebe, vendar sem s končnim produktom več kot zadovoljna! Bom pa zelo vesela vašega mnenja v komentarjih!
Projektiranje, inženiring in izvedba: Sloform, d.o.o.
Fotografije: Sloform, d.o.o.
Oh, božansko!
hvala!