Bralka (oh, kako ponosno sem to napisala) mi je pred kratkim dala čudovito iztočnico in sicer: “Razočarana sva nad arhitektom, ker ne upošteva najinih želja.” Večkrat sem že slišala take in drugačne opazke, zato sem se odločila, da napišem en sestavek na to temo.
Na fakulteti za arhitekturo, je vse mogoče. Sam si investitor in arhitekt in sam sebi odgovarjaš na večino vprašanj. Zamisliš si določene scenarije in poskušaš kar najboljše s prostorskimi intervencijami odgovoriti nanje. Potem pa prideš v realen svet. V realen svet kjer imajo investitorji mnenja, želje, finančne omejitve. Takrat se delo šele začne. Če bi nas karikirano delila bi rekla, da je en del arhitektov bolj umetnikov, drug del pa bolj tehnikov. Sama bi rekla, da sem nekje vmes. Seveda je pomemben končen izgled, še bolj pomembno pa je kako prostor funkcionira za uporabnika. Tukaj se bom osredotočila bolj na bivalne prostore neke sodobne družine.
Izbrali ste arhitekta. Odlično. Že sama odločitev da bo morda nekdo, ki se s tem ukvarja, znal prostor bolj izkoristiti in urediti je pohvalna, še posebej pa zato, ker zakonsko gledano za prenovo notranjosti arhitekta “ne potrebuješ”.
Kako ste si izbrali svojega arhitekta? Ste povprašali prijatelje? Preverili spletno stran s preteklimi projekti? Izbrali najcenejšega? Na žalost se večkrat zgodi, da ljudje ne poznajo stilov in pretekli projektov svojega izbranega arhitekta. To sodelovanje pa bo na koncu izgledalo tako, da se boste počutili kot v trgovini kjer vam nikoli ni in nikoli ne bo nič všeč, nekdo pa vas bo silil, da izberete obleko v kateri se boste počutili udobno. Nemogoče, kajne? Še bolj grozno pa je, da obleko lahko zavržete, dom pa si urejate za več let. Na drugi strani vam iz lastnih izkušenj povem, da bo tudi arhitekt težko sodeloval z nekom, ki ima polarno nasproten okus njegovemu. Prosite za kakšen primer njegovega dela in kakšno referenco in nato izberite nekoga, kjer je razmerje med kompatibilnostjo in finančnimi zmožnostmi najboljše.
Ok, arhitekta torej imate in dogovorjeni ste za prvi sestanek. Kaj pa sedaj?
Pripravite se! V kolikor vi kot stranka na sestanek ne boste pripravljeni, ste verjetno že podaljšali proces do popolnega novega doma. Preden se srečate z arhitektom, se usedite in razmislite o nekaj ključnih vprašanjih. Konec koncev, si urejate dom, kjer boste preživljali večji del svojega življenja.
Kako naša družina funkcionira? Ali se radi skupaj družimo, smo bolj vsak zase? Imamo radi obiske in zabave? Veliko kuhamo ali radi gledamo ogromen TV. So otroci več v svojih sobah ali v skupnih prostorih? Takšna vprašanja imajo odgovore. In prav je, da jih vaš izbrani arhitekt pozna. Le tako bo vedel ali vam ponudi veliko kuhinjo in jedilnico ali le zajtrkovalnico in ogromno dnevno. Ali so sobe vaših otrok ločene ali skupaj? So velike ali majhne?
Koliko prostora naša družina potrebuje? Pri tem vprašanju bodite pozorni na vse okoliščine. Na eni strani koliko imate stvari (smučarska oprema, pes, fitnes naprave) na drugi pa koliko ste pripravljeni in sposobni vložiti na začetku (večja kvadratura=večja cena) in koliko kasneje za vzdrževanje (čiščenje, ogrevanje…).
Kakšen stil vam je všeč? To vprašanje je malce bolj kompleksno. Do določene mere morate izraziti svoj okus, po drugi strani pa dovolite arhitektu, da vam ponudi tudi rešitve, na katere morda sami ne bi pomislili. Če znate vse sami, potem ga zares ne potrebujete 😉
Koliko smo pripravljeni vložiti? To je izjemno pomembno dejstvo. Projekt bo gotovo različen, če rečete da je meja nebo ali pa poveste, da imate na razpolago neko določeno vsoto (+10-20% vedno računajte nepredvidenih stroškov).
Prvi sestanek je za vami. Izrazili ste vse svoje želje in potrebe. Sedaj pa čakate le še na končen izdelek. Običajno je tako, da vam arhitekt (odvisno od cenika in prvotnega dogovora) ponudi eno korekcijo na projekt, ki vam ga predstavi. Naj vam ne bo nerodno! Tudi frizerju poveste, da kratki lasje pač niso vaš stil. Vzemite si čas in podrobno preglejte načrt. Povejte tudi kakšno malenkost. Prepričana sem, da bo imel arhitekt dober odgovor za svoje odločitve. Edino kar morate vedeti pa je, da je načrt naše avtorsko delo in v kolikor boste želeli nekaj s čimer se absolutno ne bomo strinjali (seveda trdno argumentirano), morda tega ne bomo narisali. Tudi, če boste vztrajali.
Na koncu je cilj (naš in vaš) urejen in funkcionalen prostor, v katerem boste z veseljem preživljali čas in svoje življenje.
Zanalašč sem izbrala tak naslov in sicer zato, ker se veliko ljudi bolj posveti izboru frizerja, kot arhitekta. Lasje zrastejo v nekaj mesecih, dom pa nam mora služiti in nas osrečevati več let. Upam, da je tale čas karantene sprožil malo več razmišljanja o tem kakšen dom si želimo in potrebujemo.