Za drugi del prispevka sem si pripravila res veliko različnih tem, zato je malo bolj obširen od prvega. Zdaj pa kar začnimo.
Tisk fotografij
Včasih, si odnesel film v foto studio in prejel kuverto s fotografijami. Nisi jih izbiral, nisi jih brisal. Kar se je poslikalo, se je tudi razvilo. Sedaj pa je malo drugače. Imate milijon fotografij, vendar so trenutno še vse v digitalni obliki bodisi na telefonu ali na računalniku. Najprej vas čaka en dolgotrajen in na začetku prijeten, proti koncu pa precej utrujajoč postopek izbire fotografij za tisk.
Če jih boste uporabili v albumu, si lahko date duška in jih izberete veliko, saj se pri listanju albuma ne bo zdelo, da je katera odveč. V kolikor pa jih boste uporabili za dekoracijo, pa je pomembno, da izberete tiste, ki so kvalitetne. Ne mislim profesionalne in lepe. Seveda, je tudi to pogoj. Vendar je prav tako pomembna vsebina. Tudi fotografija, kjer je v zgornjem vogalu prst in svetloba ni ravno pravšnja je lahko popolna zaradi trenutka, ki je na njej ujet. Gradite si namreč galerijo zase.
1. Naročanje fotografij. Na tržišču je precej ponudnikov. Svetujem, da najdete nekoga, ki ima za vas primerno razmerje med ceno in kvaliteto. Običajno je najlažje povprašati za mnenje koga, ki je pri njih že tiskal fotografije. Sama sem izbrala www.pixsa.si, ker so fotografije natisnjene kvalitetno, postopek ni kompleksen, cena pa je bila tudi prava, saj imajo v marcu kodo za popust ENKRATNA (-35%).
2. Foto knjiga. V kolikor ste se odločili za to možnost, načeloma tega članka ne potrebujete več 🙂 Fotoknjige so meni ena super stvar. Ker sem občutljiva na to, kako mora izgledati album in pa lena glede vlaganja in urejanja fotografij, je to zmaga. Izbereš fotografije, naložiš, plačaš in dobiš na dom en lep izdelek, ki ga z veseljem tudi razstaviš na poličko. Prav tako je res lepo darilo za mame in babice. Moja je bila res presrečna, ko sem ji podarila eno manjšo fotoknjigo.
3. Tiskanje doma. Fotografije si lahko natisnete tudi doma s tiskalniki in papirjem, ki to omogočajo. Lansko leto sem si privoščila tiskalnik Canon SELPHY CP1300, nad katerim sem res navdušena. Sama sem precej nedosledna pri tiskanju fotografij in na ta način lahko “na hitro” doma natisneš cel kup fotografij. Cena pride cca 0.30€ na fotografijo. Sicer je malenkost dražje kot če jih daš natisniti ampak tudi čas in priročnost nista zanemarljiv dejavnik. Prav tako mi je kolegica predlagala Kodak instant tiskalnik, ki tiska mini fotografije direktno iz telefona. Nisem še preizkusila ampak glede na to kako nabiram te napravice ne dvomim, da ga bom kmalu imela.
Uporaba fotografij
Imate dve možnosti, lahko jih sortirate glede na barve, vsebino, časovna obdobja ali pa jih uporabite čisto naključno. V kolikor boste obešali serijo (trije okvirji v vrsti ali stolpcu) je lepo, če izberete fotografije, ki se tudi vsebinsko ali barvno povezujejo. Če pa vam je všeč (urejen – do tega pridemo kasneje) nered, pa načeloma ni ključno, da so fotografije usklajene. Sama prav tako rada kombiniram zraven še kakšno ilustracijo, sliko, napis. Za raznolikost.
- Okvirji
Spet. Več možnosti. Če ste bolj “urejen” tip, si lahko kupite vse okvirje enake. Cenovno najbolj dostopni so po mojih izkušnjah (sprejemam predloge) v JYSK in IKEA. Imajo jo tudi na Desenio in Little Otja. V kolikor pa vam je všeč bolj neurejen videz pa kombinirajte čim več različnih. Meni je ta slednji način sicer bližje ampak uporabljam oba. Prav tako morate biti pozorni, da če želite velik okvir z veliko sliko, mora biti ta primerno temu kakovostna. Ne želite namreč velike slike, ki zbuja pozornost in je le-ta “kockasta”.
2. Ploščice
Na spletu sem opazila, da se prodajajo tudi “tiles” fotografije. V smislu, da je fotografija na podlagi, ki jo potem pritrdiš na steno. No, ta princip prakticiram že od študentskih let, celo razstavo v planinskem muzeju sva s kolegom postavila na ta način. To je en tak preprost DIY s kapa ploščo, ki ga lahko, če bo interes tudi posnamem. Gre pa takole:
- kapa ploščo (3mm ali 5mm) pošpricaš z lepilom v spreju ali kupiš samolepilno
- nalepiš fotografijo
- z (zelo ostrim!!) olfa nožem odrežeš na robu fotografije
- In voila imaš foto ploščice!
*V primeru večjih formatov zna tale način povzročati precej slabe volje pri izvedbi, zato predlagam raje sliko na platnu.
zbrane fotografije Kapa ploščo pošpricamo z lepilom v spreju nalepimo fotografije Ko se lepilo posuši, odrežemo fotografije Razporedimo v poljubno mrežo
3. Slika na platnu
V zadnjem času precej popularna zadeva. Načeloma je lepo, tudi videla sem jih v res lepih ambientih. Ampak sama se še nisem odločila za to, ker rada menjam fotografije, v primeru platna pa se mi zdi, da ga potem “moraš” imeti dlje časa. Mogoče pa poskusim v prihodnje.
4. Album
Meni najlepši so črni ali beli minimalistični albumi. Nazadnje sem ga kupila v Mullerju ampak me grozno jezi ena rumena platnica. Ker pa se počutim dokaj omejeno pri teh kupljenih variantah sem začela (ni še končan) izdelovati tudi svojega. V kolikor bo interes naredim video DIY, do takrat pa takole:
- črni/beli listi šeleshamerja poljubne dimenzije
- opcijsko paus papir v enakih dimenzijah
- lepenka 3mm + ovojni papir (po želji)
- washi trakovi
- flomastri
- sponka/spirala (Pri nas nisem našla primerne zato sem jo naročila na daljnem vzhodu)
- lepilo
- fotografije
Mislim, da je že iz potrebščin vse jasno. Sestaviš strani albuma in platnice iz lepenke ovite v papir po želji). Vse skupaj spneš na strani. Glede na to, da je to popolnoma vaš izdelek ga lahko res prilagajate po željah. Fotografije se vlaga z lepljenjem, vlaganjem v zareze, izdelanimi ušesi, washi trakov.. Spet, vse je odvisno od vaših ročnih spretnosti in želja. Na koncu zraven dopišemo datume, opombe, verze.. saj me razumete.
vstavljanje v zareze izberimo fotografije končana osnova znotraj konana osnova zunaj lepenka, ovojni papir, sponke, črn papir paus
5. Fotoknjiga
Kot sem napisala zgoraj. Dokaj easy fix za nas, ki smo manj vestni za te zadeve. Prvo sem naročila kar na googlu. In sicer v aplikaciji google photos ustvariš album, vse zmečeš notri in klikneš order a book. Izbereš naslovnico in napis in čez par dni je pri tebi. Cenovno dokaj ugodno, sem pa opazila malo pomanjkljivost pri kvaliteti tiska. Nič, kar bi zelo zmotilo ampak če si občutljiv na detajle, te zmoti. Drugo sem naročila na pixsa.si kjer imaš ogromno opcij oblikovanja in tudi s končnim produktom sem zadovoljna.
Gradnja galerije
Ok, prišli smo kar daleč. Slike smo skrbno izbrali, natisnili, izbrali okvirje in si jih pripravili oziroma si pripravili “ploščice” s fotografijami. Možnosti postavitve pa so sedaj res široke.
- Urejen nered
Prva možnost je, da si kot jaz in slike brez kakega posebnega plana postavljaš na steno. Če imaš malo občutka za kompozicijo, lahko iz tega nastane res lep rezultat. Lahko pa enako kot jaz na koncu ugotoviš, da je v tvoji glavi vse skup izgledalo veliko boljše, pobereš vse dol in iščeš pametne izgovore za boljšo polovico zakaj je na steni miljo lukenj od žebljev.
Druga (bolj pametna) možnost je, da si pred steno na tla začneš postavljati okvirje po občutku. Sem, tja, jih menjaš, popravljaš in ko si zadovoljen, jih na koncu samo prestaviš na steno. To narediš s pomočjo papirjev v enaki velikosti okvirjev, ki jih najprej z maskirnim trakom pritrdiš na steno. Na koncu oceniš, če je to to in šele takrat začneš z zabijanjem žebljev.
Nered dobi še poseben čar, če kombiniraš različne okvirje, dodaš kakšno kartico z napisom, ilustracijo. Iz tega potem lahko nastanejo res unikatne stene, ki popestrijo vsak prostor.
En nasvet. Dobro je, da začneš z eno večjo sliko ali fotografijo in gradiš okrog nje. Na ta način lahko kasneje tudi dodajaš – galerija raste s časom. Robovi niso nujno poravnani, je pa dobro ohranjati enak razmak med okvirji. Ampak načeloma tudi to ni potrebno, včasih je malo spontanosti še lepše.



2. Kompozicija
Lahko si izbereš kompozicijo, po kateri boš urejal okvirje. Obstaja jih več, tudi na pinterestu in googlu je precej primerov.
PRAVILNA MREŽA
Pri tej postavitvi morajo biti okvirji enake velikosti. Preprosto si izberete število in mrežo po kateri jih boste razporedili. Malo dinamike vnese, če si izberete različne okvirje vendar enake velikosti.
2×2 2×3 2×3 dinamična

DINAMIKA V PRAVILNOSTI
Pri tej možnosti si izberemo poljubno velik pravokotnik ali kvadrat in v tem kvadratu postavljamo okvirje v kompozicijo. Tu zna biti kar izziv vse lepo zložiti ampak, ko vam uspe, je rezultat odličen. Vedno kompozicijo naredite z listi papirja v enaki velikosti kot so okvirji, preden zabijate žeblje.


STOLPCI in VRSTE
Okvirje lahko razporedimo tudi v stolpce ali vrste. Edina stvar na katero moramo biti pozorni pa je, da so fotografije tu precej usklajene, ker hitro izgledajo kot “serija”, zato usklajenost doda še piko na i.



Nekaj možnosti sem opisala, sicer pa je moje mnenje, da boste do najboljših rezultatov prišli s poskušanjem in vnosom vaše lastne osebnosti. Prav tako ima pinterest ogromno primerov na to temo.
3. Postavljanje okrog centralnega motiva
Tisti, ki si želite še razširiti dekor s fotografij na kaj drugega, se lahko poslužite tudi te možnosti. Izberete si centralen element, nato pa okvirje s slikami nizate okrog. Lahko so vsebinsko povezane z motivom (drevo – družinske slike) ali pa ne. Očetu sem za 50 rojstni dan pripravila nekaj na to temo in sicer abstrakten zemljevid sveta in okvirje. Načeloma je bil cilj, da so okrog lepo urejene slike s potovanj, on pa si je zadevo uredil malo po svoje. No ja, pa saj je bilo darilo zanj.

Pa smo prišli do konca. Upam, da sem vam dala nekaj idej in morda en kanček motivacije, da se potrudite in uredite svoje fotografije. Ne dovolite, da na digitalnih medijih potonejo v pozabo.